Elektroonilise andmevahetuse (EDI) alused

Elektrooniline andmevahetus (EDI) on aastakümneid olnud kasutuses paljudes tööstusharudes ning on endiselt kõige levinum tehnoloogia ettevõttevaheliste (B2B) protsesside automatiseerimisel.

Mis on EDI?

Elektrooniline andmevahetus (EDI) on standardvormingus äridokumentide vahetus arvutite vahel.

EDI on mõeldud asendamaks andmete käsitsi sisestamist veebivormidesse ja e-kirjadesse. Kuigi ka e-kirja puhul on tegemist elektroonilise meetodiga, peavad selle vahendusel saadetud dokumente käitlema inimesed, mitte arvutid. EDI peamine eesmärk on seevastu äriteabe vahetamise täielik automatiseerimine.

Kuna EDI-dokumente töötlevad arvutid, tuleb kasutada standardvormingut, et dokumentides sisalduv teave oleks arvutitele täielikult „arusaadav“.

Kõige sagedamini edastatakse EDI vahendusel ostutellimusi ja arveid, kuid on ka palju teisi dokumente, nt tarne staatuse ja maksedokumendid.

EDI eelised

Täielikult integreeritud EDI-süsteem muudab andmevahetuse paberi- ja tööjõuvabaks ning praktiliselt silmapilkseks. Eelised, mida EDI kasutamine toob mis tahes valdkonna ettevõtetele, on järgmised:

  • Kiirus ja täpsus – tänu sellele, et protsessis ei osale inimesed, muutub dokumentide käitlemine kiiremaks ja veatuks.
  • Partnerite nõuded – paljud ettevõtted keelduvad tegemast koostööd ettevõtetega, kes ei suuda ajada asju elektrooniliselt.
  • Kulude kokkuhoid – EDI vähendab tööjõu-, varustuskulusid ja kontori- ja laoruumi.
  • Äritõhusus – tänu EDI kasutamisele tõhusamaks muutunud protsessid mõjuvad positiivselt ka paljudele muudele äritoimingutele.
  • Partnerite massiline liitumine – tänapäeval eeldavad korporatsioonid äripartneritelt võrgustiku olemasolu, kuhu kuuluvad tarnijad, kliendid, logistikateenuste pakkujad ja pangad.

Pakume järgmisi EDI-lahendusi

Docura (https://docura.net) pakub erinevaid EDI-lahendusi, mis põhinevad konkreetsete protsesside automatiseerimise vajadusel.

  • Retailjaemüügi tehingute EDI.
  • Logistics – logistikaettevõtete ja nende partnerite EDI-dokumendid.
  • Financial – finantsdokumentide EDI, mis liiguvad regulaarselt maksjate, maksesaajate ja nende pankade vahel.
  • E-commerce – E-kaubanduse EDI.

Uurige lähemalt Docura ekspertidelt (info@docura.ee), kuidas korraldada Teie äri tarkvara üleviimist EDI-le.