Koroonaviiruse pandeemia mõju e-kaubandusele
Põhipunktid:
- Enim kasvas internetimüük karantiini ajal Põhja-Ameerika riikides
- Eestis jõudsid internetimüügi tulud kriisieelsele tasemele mai keskpaigaks
- Kõige kiiremini on kasvanud ravimite, isikliku hügieeni, lastetoodete ja kodutarvete müük
Koroonaviiruse pea üleilmne levik (maailmas on jäänud ca 15 riiki, kus ei fikseeritud ühtegi haigusest tingitud surmajuhtumit) muutis põhjalikult suurema osa maailma elanikkonna elu. Selle mõju all oli tarbimisühiskond sunnitud üha aktiivsemalt sooritama internetioste, mis olid juba varem muutunud harjumuspäraseks paljude inimeste jaoks ja osutusid esmakordseks ainult vähestele ostjatele.
Ühtlasi peab meeles pidama, et samal ajal, kui ostjad kolisid massiliselt internetti, kahanes enamiku sissetulek drastiliselt. Mis siis toimus lõppkokkuvõttes internetimüügi valdkonnas pandeemia ajal ja kuidas need muutused mõjuvad müügi edasisele arengule? Millised tarbijate harjumused jäävad püsima ja millised neist kaovad pärast naasmist tavaelu juurde? Nendele küsimustele otsivad vastuseid paljud maailma mõttekojad.
Maailmas
Üks ajakohase teabe allikas internetimüügi hetkeseisu kohta on ettevõtete Emarsys ja GoodData ühisprojekti veebilehekülg (https://ccinsight.org/). Selle loojate kinnitusel hõlmavad avaldatavad andmed pidevalt uuendatavat teavet ligikaudu 1,5 miljardi internetitehingu kohta, mida teostatakse 120 riigi territooriumil. Projekti leheküljel avaldatud andmete kohaselt kasvas internetimüük kõige kiiremini Põhja-Ameerika riikides. Nendes saavutasid müüjad kaks korda suuremat tulu võrreldes eelmise aasta näitajatega. Euroopa ja Vaikse ookeani piirkonna riikides kasvas müügi kogumaht vastavalt 60% ja 46% (saidil toodud andmed on esitatud käesoleva aasta libiseva kahenädalase perioodi müügitulu summa suhtena eelmise aasta vastavasse näitajasse).

Eestis
E-Kaubanduse Liidu ja Eesti Panga andmetel kasvas Eesti suurimatest internetikaubamajadest tehtud ostude käive iga päev umbes 20% võrra (kogu käive vähemalt 2 mln eurot päevas). Samal ajal välismaa kaubamajadest tehtud ostude arv ja käive vähenenud umbes kolmandiku võrra. Piiriülesed e-ostud on moodustanud tavapäraselt 50% e-ostude käibest enne kriisi. Pangalingi maksete käive kokku oli 2019.a. aprillis 42 miljonit eurot ning 2020.a. aprillis 50 miljonit eurot.
Maksekeskuse (ca 50% kõikidest Eesti e-maksetest) käive kasvas aprillikuus võrreldes eelmise aasta aprilliga 178%! Maksekeskus sai aprillikuus iga nädal vähemalt 100 uuelt ettevõttelt pöördumise ja soovi liidestada enda ärile e-makselahendused.
Hädaolukorrast väljudes hakkas internetimüük langema nii Eestis kui ka Venemaal. Saksamaal ja USAs on müügikasv tõenäoliselt jõudmas oma kõrgeimale tasemele ja hakkab samuti liikumispiirangute leevendamise tulemusena kahanema.

Milliste tooterühmade nõudlus on muutunud enim?
E-poodide … esitatud andmetel osutusid pandeemia ajal müügiliidriteks meditsiinilised ja isikliku hügieeni- (+430% ja +210%), lastetooted (+200%), mängud (+90%) ja toiduained (+60%). Enim langes nõudlus ettearvatavalt turismitoodete (-70%), autovaruosade ja tööriistade (-40%), kosmeetika- ja luksustoodete valdkonnas (-20% ja -10%). Viimased sõltuvad suurel määral Aasia riikide nõudlusest, kus viirus hakkas mõjuma tarbijate harjumustele juba veebruari alguses.

Seejuures tuleb märkida, et pärast hügieenitoodete nõudluse hüppelist kasvu langes nende müük kogu maailmas miinimumini. Sisustustoodete müügikasv on sujuvalt aeglustumas, raamatute müük on aga kasvutrendis.
Lisaks sellele on ettevõtte WITHIN andmetel oluliselt kasvanud internetipõhiste tellimusteenuste ja voogedastuskanalite (Netflix, HBO) müük.
Peamised turuosalised
Sellal kui tavapoed kannatasid olulist kahju, ei tulnud paljud internetipoed toime ostjate juurdevooluga. Sellega seoses pikenesid e-poodide tarneajad keskmiselt poolteist korda. Interneti andmeliikluse liidriteks tõusid Amazon, Ebay, Samsung ja Walmart.

Kokkuvõte
Saadud andmete lühianalüüsi põhjal võib järeldada, et pandeemia on andnud internetimüügile olulise tõuke pikaajaliseks arenguks. Majandusraskuste periood ja tarbijate sissetulekute langus saavad ükskord läbi. Harjumused aga kinnistuvad ja panevad ostjaid aktiivsemalt valima internetiostude kasuks.
Ettevõtte Docura tootevalikus on tooteandmete juhtimise infosüsteem Docu-PIM. See võimaldab kiiresti ja lihtsalt salvestada, töödelda ja edastada suuri tooteandmete koguseid. Süsteem sobib suurepäraselt e-poodide omanikele ja suurt tootevalikut pakkuvatele müüjatele. Rohkem teavet leiate meie koduleheküljelt
Leave A Comment